Jdi na obsah Jdi na menu
 


MTB

Horská kola Trek 2012 – první nahlédnutí pod pokličku

IMG_4887.JPG
„Vše nové“ dalo by se říci o celé kolekci na nadcházející sezónu. Snad jen většina jmen zůstala beze změny. Skutečnost opravdu taková je a celý tým Trek opravdu přišel s velmi vyváženou kolekcí, která po technické stránce prošla určitými změnami skrze většinu řad a designově zaujme nejednoho příznivce této tradiční značky. Výsledkem nemalého úsilí jsou kola, která potěší nejednoho  bikera či silničáře.
 
 
 
 
 
 

Novinky v odpružení

Jádrem největších změn je systém odpružení DRCV (Dual Rate Control Valve) používaný na tlumičích, který se od následující sezóny objeví i na vidlicích Fox a to v kategorii Trail, čímž se otevírá brána pro další posun nejrozšířenější kategorie kol se zdvihy 120 až 150mm, která se mezi jezdci těší velké obliby.Fox DRCV vidlice
 
Duchovním otcem tohoto a mnoha dalších inovací v oblasti odpružení je Jose Gonzales, který ma mimo jiné na starosti i nastavení vidlic a tlumičů přímo v centrále Treku v Kalifornii. Od doby kdy bylo DRCV poprvé představeno na modelu Roscoe již uplynulo několik let. Nyní lze tento osvědčený systém na tlumičích najít na kolech EX, Remedy, Rumblefish a nově i  na modelech Lush a Slash. Vzhledem k tomu, že na tlumičích tento koncept opravdu funguje, logická otázka zní: Proč to nezkusit u na vidlici? Typické odpovědi nezapomenou poznamenat složitost nastavení vidlice na příslušné podmínky či rozdílný chod vidlice oproti klasické jednokomorové. Realita a skutečné otestování vám však ukáže, že tento krok je dozajista dobrou volbou. Právě díky použití technologie DRCV dokonale využijete plný zdvih vidlice, když jej budete potřebovat. Pomyslným srdcem je planžeta udržující balanc mezi dvěma vzduchovými komorami, která je za běžných podmínek uzavřená a tudíž je aktivní hlavní vzduchová komora a vidlice má klasický chod. Jakmile přijdou na řadu větší nerovnosti, a ponor vidlice se tudíž pohybuje kolem 60%  zdvihu, planžeta se uvolní a druhá, menší z komor, je plně aktivní a vidlice rázem chodí velmi hladce, plynule a v plném zdvihu, což jezdci umožní lepší kontrolu nad kolem v náročnějších pasážích a vynikající pocit z jízdy.
 
 
 
 
 
 
 
 

Trek Remedy a Fuel EX 2012 v novém

Zvýšení funkčnosti a kontroly díky použití technologie DRCV v širším měřítku vedlo logicky k pozměnění geometrie rámu, která je o něco „položenější“, pro ještě lepší zdolávání nemalých překážek a získávání neskutečných zážitků.
Někdo by řekl, že snížení úhlu u hlavové trubky o 1° nic neznamená, ale jak u Remedy se zdvihem 150mm, tak u EX se 120mm, jsou veškeré změny oproti loňským modelům rozhodně správnou volbou, které doceníte při zdolávání překážek a to nejen cestou dolů.
 
 
 
 
 

Trek Remedy 2012

Nabízí se ve třech OCLV carbon verzích a třech modelech na rámu  Alpha Platinum aluminium, které byli kompletně přepracovány, aby bylo dosaženo kýžených vlastností i pro použití při celodenních výletech. Došlo také k určité hmotnostní úspoře a to 100g u carbonové verze a 70g u hlinkového rámu.
Položenější geometrie nabízí větší pocit jistoty na strmějších a náročnějších pasážích a to jak směrem dolů i nahoru. Velký vliv na jízdní vlastnosti má menší otočný plát zvaný Mino Link, který je umístěn zadních vzpěrách s pivoty Evo link. Pootočení šroubu o 180° na obou stranách dojde ke změně úhlu hlavové trubky mezi 67° a 67,5° s čímž koresponduje změna výšky středu o 10mm. Samotné doladění zabere jen malou chvilku a Vy tak máte v ruce vynikající stroj, který si poradí s náročnými traily, ale zároveň se s ním dokážete vysápat těžším terénem i na vrchol.
Dalšími změnami, na které bychom neměli zapomenout, je teleskopická sedlovka RockShox Reverb Stealh – musím říct, že momentálně asi nejlepší ve své třídě (pouze na 9.9 a 9.8). Nechybí ani vnitřní vedení bovdenů, ISCG umožňující použití většiny napínáků řetězu, ABP Convert zadní osa (142x12), která přináší další zvyšení tuhosti v této oblasti o 12% či Kashima Coating na vybraných modelech vidlic a tlumičů FOX pro snížení tření.
 
 
 
 
Trek Remedy 9.9 2012

Remedy - shrnutí
* tři karbonové a tři hliníkové modely
* snížení váhy
* ISCG  pro montáž napínáku na všech modelech
* FOX DRCV tlumič na všech modelech
* 15QR vidlice na všech modelech
* všechyn modely se zadním nábojem 142x12 ABP Convert
* Mino Link – umožňuje změnu úhlu hlavové trubky mezi 67° a 67,5° s čímž koresponduje změna výšky středu o 10mm.
* vnitřní vedení lanek k přesmykači
* bovden k přehazovačce vedený v celku
* Remedy 9.9 a 9.8 jsou dodávány s hydraulickou sedlovkou RockShox Reverb Stealth s vnitřním vedením
* rám Remedy 9.9 vůbec poprvé i s plně carbonovou zadni stavbou

Trek Fuel EX 2012

Nejprodávanější řada Fuel EX prošla podobně jako Remedy poměrně zásadními změnami, které tato kolo posouvají o další krok vpřed. Srdcem těchto změn je implementování technologie DRCV do vidlic Fox, které je již patentováno. S novým EX si tak dovolíte víc než tomu bývalo dříve. Změnou prošel i rám, který je nově tvarovaný, lehčí a s vnitřním vedením lanek k přesmykači. Nesmíme zapomenout na sportovní 68° úhel hlavové trubky, a tudíž jinou geometrii, dotvářející jedinečný celek, který nabízí vynikající pocit jistoty ve sjezdech, výborné vedení směru a velkou ochotou jet vpřed. Všechny model kromě 9.9 jsou osazeny trojpřevodníkem (3x10), vybrané modely s DRCV vidlicí i tlumičem. Na vidlici a tlumiči u modelu 9.9 je použita povrchová úprava Kashima coating výrazně snižující tření.
 
 
 
 
Trek Fuel EX 2012
 
Fuel EX  - shrnutí
* tři karbonové a pět hliníkových modelů
* custom laděný tlumič FOX DRCV na modelech od EX7
* custom laděná vidlice FOX DRCV na modelelech od EX8
* 15QR vidlice od EX6
* všechny modely od EX7 mají zadní náboj 142x12 ABP Convert
* vnitřní vedení lanek k přesmykači
* bovden k přehazovačce vedený v celku


Lush 2012

Unikátní rám se 120mm zdvihu pro opravdové bikerky. Plně vyvinutý Trek’s Women Specific Designs, aby respektoval skutečné potřeby žen a dopřál jim to, co opravdu chtějí.
Základní myšlenkou při vývoji tohoto modelu bylo vyvinout nový univerzální model celoodpruženého kola, které bude respektovat potřeby žen a nabídne jim co skutečně potřebují. Výsledkem je kompletně přepracovaný rám inspirovaný řadou EX, který nabízí pocit jistoty díky snížené horní rámové trubce a jejímu tvarování, ale hlavně novou geometrii se sníženým těžištěm rámu, která bude ženám více vyhovat. Samozřejmostí jsou specificky nastavené vidlice a tlumiče, respektující nižší váhu žen. Zapomenout nelze ani na líbivé designové zpracování a mnoho menších detailů.
V nabídce naleznete 3 hliníkové a jeden carbonový model. Komponentové osazení odráží do určité míry řadu EX a nechybí tudíž řada technických vymožeností, díky nimž se vskutku jedná o horké kandidáty na sklízení ovací od spokojených bikerů a bikerek.
 
 
 
 
Trek Lush 2012
 
Lush  - shrnutí
* jeden karbonový a tři hliníkové modely
* custom laděný tlumič FOX DRCV na modelech od Lush S
* custom laděná vidlice FOX DRCV na modelech Lush SL a Lush Carbon
* 15QR vidlice od Lush S
* všechny modely s  ABP Convert
 

Trek Top Fuel 2012


Tato řada se pro nadcházející zmenšila a v nabídce jsou tak „jen“ tři modely a to top model 9.9 SSL, 9.8 a hliníkový top Fuel 9.
 
 
 
Trek Top Fuel 9.8. 2012
Z technologického hlediska k zásadním změnám nedošlo, ale dle prvních informací by tomu tak mělo dojít možná v sezóně 2013.

Hlavním modelem tak s největší pravděpodobností zůstane hliníkový Top Fuel 9, který nabízí v dané kategorii výborné komponentové osazení, osvědčenou konstrukci rámu a velmi svěží design, který by mohl zaujmout. To však ukáže až čas.
 
 
 

Trek Slash 2012

Dalo by se říci: „Dáváme ti sbohem Scratch  Air a vítáme tě mezi námi Slash“. Světlo světa spatřil další zástupce řady Enduro, která postupně sbírá své zájemce ve větší míře. Slash má oproti Remedy o něco položenější úhel a sportovní geometrii pracující se 160mm zdvihu. Vynikající volba pro zdolávání překážek avšak s notnou dávkou lehkosti směrem vzhůru. Velkým plusem je v této kategorii velmi nízká váha.
 
 
 
 
Trek Slash 2012
 
Všechny modely jsou s ISCG umožňující montáž většiny napínáků, zadním nábojem 142x12 ABP Convert, systémem řazení 2x10, systémem Mino Link umožňující změnu geometrie rámu (stejně jako u Remedy) a hydraulicku sedlovkou  RockShox Reverb Stealh.
Přední odpružení je v režii Fox 36 Talas či  RockShox Lyrik. Na pozici tlumiče objevíme Fox RP3 nebo RP2 DRCV.


Downhill in Carbon - Session 9.9 2012


Původně mělo být toto kolo skryto všem zrakům až do jeho oficiálního představení, ale....
Člověk míní a osud mění. Těžko lze skrýt prototyp, když na něm Aaron Gwin  vyhraje závod SP v Mont Sainte Anne.

Poprvé byla v této kategorii na výrobu rámu použita uhlíková vlákna. Výsledkem je nejlehčí DH rám na světě, který svými vlastnostmi předčí všechny konkurenty. Samotný vývoj trval dva roky a byly použity nové technologie, díky nimž byla výsledná vaha stlačena na hranici 16kg.

Jednou ze zásadních inovací je speciální hmota nazývaná InTension, která je použita na kritických místech rámu (sedlová trubka, oblast středu, pivoty). Jedná se o jakousi výplň která je mizi vrstvami karbonu a nejvíce namáhaná místa tak vyztužuje a zvyšuje odolnost bez navýšení váhy. Výsledné spojení carbonu a výplně InTension se nazývá I-Beam. Oproti carbonu je inTension v daném použití 8x pevnější.
 
 
 
 
Trek Session 2012
 
Unikátní je bezesporu také vidlice FOX F 40 Hybrid Air s vynutou titanovu pružinou a zdvihem 203mm, která vychází z klasické Fox F serie 40, ale oproti ní má navíc „menší“ vzduchovou komoru, díky níž lze vidlici více doladit. Na pozici tlumiče najdeme osvědčený FOX DHX RC-4 pracující se zdvihem 210mm.

I na modelech Session nalezneme Mino Link, s jehož pomocí lze změnit geometrii rámu.

Všechny modely (Session 9.9., Session 88 a Session 8) mají shodnou rámovou geometrii.
 
 
 
 
 

Modely Trek 2012 - dostupnost a testování

 
První kola z modelové kolekce Trek 2012 budou v ČR dostupná již na podzim 2011. Pro více informací o nových modelech a jejich dostupnosti můžete už nyní psát na email rezervace@skiservis.cz
 
V sezóně 2012 pak kola naleznete na našem e-shopu eshop.kola-radotin.cz
DRCV vidlice Trek Remedy 9.9 2012 Trek Fuel EX  2012 Trek Lush 2012 Trek Top Fuel  2012 Trek Slash  2012 Trek Session  2012
Vložil Martin, 30. Srpen 20